Kaip taupyti pinigus?

Taupymas – vienas asmeninių finansų valdymo pagrindų. Santaupos ir tinkamai valdomi finansai gali padėti susikurti finansinę gerovę, išvengti skolinimosi ir įsipareigojimų, taip pat padėti sukaupti pinigų investavimui.

Asmeniniai finansai ir jų valdymas – būtinas įgūdis, jei turite planų bei svajonių ir siekiate juos įgyvendinti. Todėl šiame įraše pasidalinsime patarimais apie pinigų taupymą, asmeninių finansų valdymą, investicijas, paskolų grąžinimą ir dar daugiau.

Kaip taupyti pinigus

Visą tai rašome todėl, kad jums nereikėtų jaustis prastai, jei šiuo metu neturite santaupų ar atsirado poreikis paskolai. Skolinasi visi ir tame nėra ir neturėtų būti jokios gėdos.

Bet įsiskolinimai – visai kas kita. Pasiskolinti ir laiku atsiskaityti su kreditoriumi yra viena. Bet pasiskolinti ir nesugebėti susitvarkyti su turimu įsipareigojimu – jau visai kas kita. Tokiems žmonėms, labiau nei bet kam kitam yra reikalingi patarimai, kaip sutaupyti, kad paskolos nenusitemptų jūsų į dugną.

Nors mes dalinsimės patarimais kaip taupyti pinigus, kurie yra skirti visiems: jau turintiems paskolą ir norintiems ją grąžinti laiku bei tiems, kurie neturi įsipareigojimų ir nori išmokti taupyti.

Taigi, 6 patarimai kaip taupyti pinigus.

Patarimai kaip sutaupyti pinigų

1. Veskite asmeninę finansinę apskaitą

Vienas labai nuvertinamų dalykų yra asmeninės apskaitos vedimas. Tarp žmonių yra įprasta grįžus iš parduotuvės ar mėnesio pabaigoje paklausti savęs „kur aš išleidau visus pinigus?“

Taip mums ir atrodo kiekvieną mėnesį: pirkinius perkam kiekvieną dieną, bet mėnesio pabaigoje atrodo, kad nieko nenusipirkome, o pinigų nėra.

Su paskolos grąžinimui skirtomis lėšomis yra lengviau, nes ten yra juodu ant balto parašytą kokią stabilią sumą kiekvieną mėnesį turime atidėti savo asmeninės paskolos grąžinimui.

Asmeninė buhalterija čia labai padeda. Ji leidžia labai aiškiai pamatyti kur, kam ir kiek išleidžiame, padeda sekti savo išlaidas. Kokia dalis mūsų pajamų tenka mokesčiams, kokia – maistui, kokia – pramogoms, kokia – būtinosioms prekėms ir t.t.

Taip kiekvieną mėnesį galime pamatyti savo išlaidas, o tuo pačiu ir kur galėtume sutaupyti. Jei kažkokia viena sritis atima didelę dalį mūsų pajamų, tuomet galbūt galime pagalvoti apie optimalesnį būdą ten paskirstyti savo pajamas.

Bet to neįmanoma padaryti jei mes net nežinome kur ir kiek pinigų mes išleidžiame. Asmeninė finansinė apskaita yra taupymo alfa ir omega.

2. Atsisakykite nebutinųjų pirkinių (ir žalingų įpročių)

Jūs turbūt net neįsivaizduojate kiek pinigų mes išleidžiame nebūtinosioms prekėms ir paslaugoms. Ir ypač – žalingių įpročių tenkinimui.

Vesdami savo asmeninę buhalteriją galėsite tą pamatyti tiksliai.

Bet galime paskaičiuoti ir preliminariai. Jei, sakykime, jūs surūkote po pakelį cigarečių per dieną. Tai per mėnesį susidaro apie 250 eurų! Pridėkite prie to po porą bokalų alaus kas antrą dieną ir šita suma pasieks 300 eurų.

Tai – dideli pinigai, jei atsiminsite, kad vidutinis atlyginimas Lietuvoje toli gražu nesiekia 1 000 eurų.

Atsisakę bent dalies savo ne pirmo būtinumo prekių ir paslaugų, jūs žengsite labai didelį žingsnį susitaupymo paskolos grąžinimui link.

3. Atsidėkite dalį kiekvieno atlyginimo

Mes, žmonės, labai gerai sugeba išsiversti su tuo, ką turime. Atrodo, kad ir kiek pinigų mes turėtumėme, mums vis tiek yra per mažai.

Bet tuo pat metu, kad ir kiek mes turėtume, mums visada užtenka, mes visada išgyvename.

Atsižvelgiant į tai, labai geras žingsnis yra kiekvieną mėnesį atsidėti nedidelę dalį savo atlyginimo (pvz., pagal taupymo taisyklę 50-30-20). Galite atsidėti į taupyklę, galite pasidėti į atskirą banko sąskaitą, pasislėpti po pagalve ar pasidėti kur kitur.

Svarbiausia – neturėti pagundos tų pinigų išleisti. Tuomet, atėjus reikalui, pamatysite, kaip tie atsidėti ir sutaupyti pinigėliai jums pravers. Kad ir, esant reikalui, grąžinant paskolą, kurios kredito įmokos kažkurį mėnesį sumokėti nepavyksta.

4. Lavinkite finansinį raštingumą

Visapusiškas finansinis raštingumas – būtina sąlyga kiekvienam, kuris nori išmokti taupyti. Jis reikalingas ir mokantis kaip elgtis su savo finansais apskritai, nes tai – dvi vienos monetos pusės.

Finansinio raštingumo kursus dažnai nemokamai organizuoja bankų atstovai ar visuomeninės organizacijos. Jei pasidomėsite tokiais kursais savo apylinkėse – neabejotinai kažką sau rasite.

5. Neskubėkite skolintis ir palyginkite paskolų pasiūlymus

Kai nepavyksta grąžinti paskolos laiku, kyla noras išspręsti šitą problemą paprasčiausiu būdu – su dar viena paskola. Bet supraskite, kad tai geriausiu atveju tik laikinas problemos sprendimo būdas. Daug dažniau jis neišsprendžia problemos, bet tik ją dar labiau pagilina, nes dabar reikės grąžinti jau kelias paskolas, o ne tik vieną.

Todėl pirmiausia reikėtų pasinaudoti aukščiau pateiktais patarimais. Skolinkitės tik jei nebėra kitos išeities ir iš tikrųjų nebegalite pasielgti kitaip (pvz. atidėti kredito įmoką ar paskolos grąžinimą).

Bet ir tokiu atveju būtinai palyginkite paskolas tarpusavyje, kad galėtumėte pasiskolinti geriausiomis sąlygomis. Nebūtina skolintis iš to paties kreditoriaus ir jei matote, kad galite gauti pigesnę paskolą kitur – būtinai kreipkitės ten.

6. Nesant kitai išeičiai – pateikite prašymą refinansavimui gauti

Galiausiai, jei susiduriate su tokia kritine situacija, kad paskolos grąžinti niekaip nepavyks, galite pateikti prašymą refinansavimui gauti. Refinansavimas leis tinkamiau išdėlioti kredito įmokas laike, jas prasitęsti bei, esant reikalui ir galimybei, gauti paskolą turint skolų.

Refinansavimas neturėtų gąsdinti. Jei jums nereikalinga papildoma paskola, kurią tokiu atveju gali gauti įsiskolinę asmenys, tuomet tai viso labo leidžia patogiau išdėstyti kredito įmokas laike, t.y. sudaryti jums priimtinesnį paskolos grąžinimo grafiką. Taip kreditorius tikisi jums suteikti daugiau šansų paskolą grąžinti, nes toks yra refinansavimo davėjo interesas.

Pasinaudoję šiais patarimais ar bent jau dalinai pritaikę juos savo kasdienybėje, jūs neabejotinai sutaupysite, o tuo pačiu ir lengviau padengsite savo įsipareigojimus.

Ką daryti su santaupomis?

Jei sėkmingai taupysite pinigus, netrukus pamatysite, kad savo banko sąskaitoje turite atliekamų santaupų. Tuomet kils klausimų – kur jas laikyti ir ką su jomis daryti.

Jūs turite daug pasirinkimų, o populiariausiais jų pasidalinsime su jumis.

Santaupas investuokite

Jei taupyti gali norėti žmogus, kuris turi paskolų, tai taupyti taip pat gali norėti ir tas, kuris jau turi savo santaupų ir kapitalo.

Tokiems žmonėms reikalingi ne patarimai kaip taupyti, o ką daryti su jau turimomis santaupomis. Turbūt vienintelis atsakymas, kad ir kiek jis abstraktus, yra investavimas.

Tai nepasako labai daug, nes esminis klausimas išlieka: investuoti kur ir kaip? Šio įrašo tikslas nėra kalbėti apie konkrečias investicijas. Galiausiai tai priklausys nuo jūsų galimybių, prioritetų, sugebėjimų ir kitų aplinkybių. Bet mūsų investavimo į paskolas plarfomų palyginimą galite rasti paspaudę ant nuorodos.

Detaliau su investavimu bendrai galite susipažinti investavimas.lt ir lb.lt puslapiuose.

Pasidėkite santaupas į depozitinę sąskaitą

Paprasčiausias ir saugiausias pasirinkimas – pasidėti santaupas į depozitinę sąskaitą. Tokiu būdu jūs įdarbinsite savo pinigus paskolindami juos bankui, kuris jums už tai mokės palūkanas.

Depozitų palūkanų norma nebūna aukšta, tačiau jei nenorite didesnės rizikos investicijų ir siekiate apsaugoti pinigus nuo infliacijas, tuomet toks pasirinkimas gali būti priimtinas.

Pasidomėkite kokias palūkanų normas taiko skirtingi bankai, patikrinkite jų patikimumą ir padėkite indėlį.

Greitieji kreditai internetu - TOP 20 bendrovių | VisiKreditai.lt
Logo