Kredito unijos

Lietuvos banko duomenimis, Lietuvoje veikia 60 kredito unijų ir 2 centrinės kredito unijos. Kredito unijos daugiausia išduoda paskolas vartojimui ir būsto paskolas, taip pat ir dirbantiems užsienyje. Šie finansų rinkos dalyviai suteikia paskolas, priima indėlius ir teikia kitas finansų įstaigoms būdingas finansines paslaugas. Žemiau pateikiame geriausius Lietuvos kredito unijų paskolų pasiūlymus teikiančių įstaigų sąarašą ir kitą su kredito unijomis ir jų veikla susijusią informaciją. 

Paskutinis atnaujinimas: 2022-07-04.

Apie kredito unijas Lietuvoje

Tipinė kredito unija teikia tas pačias finansines paslaugas, kurias teikia kiti pagrindiniai finansų rinkos dalyviai: bankai, kredito bendrovės ir t.t. Jų veikla taip pat yra prižiūrima Lietuvos banko. Be paskolų išdavimo ir terminuotųjų bei kaupiamųjų indėlių priėmimo paslaugų, kredito unija gali išduoti debeto ir kredito mokėjimo korteles, teikti el. bankininkystės paslaugas, įskaitant banko sąskaitos atidarymo paslaugą, išduoti mokėjimo kortelių skaitytuvus, teikti atitinkamas draudimo paslaugas.

Nuo kitų kredito įstaigų ji skiriasi tuo, kad veikia kooperatyviniais pagrindais ir dažniausiai yra organizuojama teritoriniu pagrindu. Įstaiga yra valdoma jos narių, balsavimo pagrindu išrenkant unijos vadovybę.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 60 atskirų kredito unijų bei 2 centrinės kredito unijos. Lietuvos banko duomenimis, bendrai šis sektorius valdo daugiau nei 1.3 mlrd. eurų turtą, beveik 900 mln. eurų paskolų ir apie 950 mln. eurų indėlių portfelius. Sektoriui priklauso daugiau nei 110 mln. eurų kapitalas. Pernai metais visos 62 kredito unijos uždirbo 3.1 mln. eurų pelną.

Didžiausią kredito unijų pajamų dalį sudaro už išduodatas paskolas gaunamos palūkanų pajamos – 82.7% visų pajamų.

Kredito unijų paskolos

Kaip ir kitų kredito įstaigų, kredito unijos veiklos pagrindą taip pat sudaro pinigų skolinimas už palūkanas. Kredito unijos daugiausia išduoda vartojimo paskolas, tačiau taip pat siūlo ir kitas pinigų skolinimo paslaugas privatiems ir verslo klientams bei ūkininkams:

Kredito unijos paskolas savo nariams gali išduoti palankesnėmis sąlygomis. Jos taip pat savo nariams gali suteikti kitas finansines paslaugas geresnėmis nei rinkos sąlygomis. Kredito unijos apskritai lėša skolina su mažesne palūkanų norma nei kitos vartojimo kreditus ir kitas paskolas išduodančios finansų įstaigos. Tai – vienas pagrindinių priežasčių ir motyvų tapti kredito unijos nariu.

Be to, ne visos paskolas teikiančios bendrovės yra linkusios išduoti paskolas emigrantams. Tuo tarpu dauguma kredito unijų gali pasiūlyti paskolas dirbantiems užsienyje tiek vartojimui, tiek būsto ar kito nekilnojamojo turto įsigijimui. Paskola gali būti suteikta įvairiomis valiutomis, dažniausiai: eurais (EUR), JAV doleriais (USD), Norvegijos kronomis (NOK), Danijos kronomis (DKK), Lenkijos zlota (PLN). Dėl paskolų kitomis valiutomis reikia tartis individualiai.

 • Kaip tapti kredito unijos nariu?
  Kredito unijos yra organizuojamos teritoriniu pagrindu, todėl kiekviena atskira kredito unija Lietuvoje turi skirtingus gyvenamajai vietai taikomus reikalavimus. Norint tapti kredito unijos nariu, pirmiausia reikia įsitikinti, kad jūsų gyvenamoji vieta atitinka pasirinktos kredito unijos narystės sąlygas. Tuomet jums reikės pateikti užpildyti prašymą įstoti į kredito uniją, pasirašyti sutartį ir įsigyti bent 30 EUR vertės pajų.
 • Kodėl verta tapti kredito unijos nariu?
  Kredito unijos nariai gali naudotis visomis įstaigos paslaugomis išskirtinėmis ir dažnai geresnėmis nei rinkos sąlygomis. Unijos nariai taip pat įgauna teisę dalyvaut ir balsuoti visuotiniuose unijos narių susirinkimuose, rinkti įvairių valdymo organų atstovus, kandidatuoti į organų atstovavimo ar kitas atviras unijos pozicijas. Atskiros kredito unijos gali pasiūlyti ir kitų naudų savo nariams.
 • Kokios yra kredito unijų paskolų palūkanos?
  Kiekviena kredito unija taiko nepriklausomą kainodarą, todėl kiekvienos iš jų indėlių ir paskolų metinė palūkanų norma skiriasi. Vertinant visą kredito unijų sektorių, vartojimo paskolų palūkanos prasideda nuo 5%, būsto paskolų - nuo 2.5%.
 • Kuo kredito unija skiriasi nuo banko?
  Pagrindiniai skirtumai tarp kredito unijos yra banko:
  • bankus valdo akcininkai, kai tuo tarpu kredito unijos yra valdomos savo narių demokratišku balsavimo principu (pvz. išrenkant unijos valdybą ar sprendžiant kitus klausimus per visuotinį narių susirinkimą);
  • kredito unija nėra vien tik pelno siekianti organizacija, todėl gali siekti maksimalios naudos savo nariams kitais būdais;
  • kredito unijos savo paslaugas gali teikti tik savo nariams arba pasiūlyti jiems išskirtinai geras sąlygas;
  • lyginant su bankais, kredito unijos yra mažesnės bendrovės, siūlančios mažesnį finansinių paslaugų asortimentą.
 • Kas yra kredito unija?
  Kredito unija yra kooperatyviniu, teritoriniu pagrindu organizuojama finansines paslaugas teikianti įstaiga.
 • Kuo centrinė kredito unija skiriasi nuo atskiros kredito unijos?
  Centrinė kredito unija yra kitas kredito unijas vienijanti skėtinė organizacija, kuri kartu su Lietuvos banku atlieka savo narių priežiūros ir reguliavimo funkcijas.
 • Kiek narių vienija Lietuvos kredito unijos?
  Lietuvoje šiuo metu viso veikia 62 kredito unijos, kurios bendrai vienija 168.5 tūkstančius narių.
 • Kokios yra didžiausios kredito unijos Lietuvoje?
  Didžiausios atskiros kredito unijos Lietuvoje:
  • RATO kredito unija;
  • Kredito unija TAUPA;
  • Akademinė kredito unija.
  Didžiausios centrinės kredito unijos Lietuvoje:
  • Lietuvos centrinė kredito unija;
  • LKU kredito unijų grupė;
  • KREDA jungtinė centrinė kredito unija.
 • Greitieji kreditai internetu - TOP 20 bendrovių | VisiKreditai.lt
  Logo