Sindikuota paskola: kas tai ir kaip tai veikia?

Sindikuota paskola – tokia paskola, kurią bendru susitarimu suteikia kelios finansų įstaigos. Jos yra skirtos paskolą suteikiančios pusės rizikos diversifikacijai, kai vienas kredito davėjas nenori ar negali prisiimti visos su paskolos suteikimu susijusios rizikos. Tai dažniausiai būna daugiamilijoninės paskolos, skirtos stambiems verslo projektams, svertinio išpirkimo ar stambių įmonių įsigijimo sandoriams finansuoti. Įprastai taip finansuojami stambūs ir sudėtingi nekilnojamojo turto projektai, taip pat kitokio pobūdžio verslo plėtra.

Sindikuotas paskolas gali suteikti komerciniai ir investiciniai bankai, kredito unijos kitos stambų kapitalą valdančios institucijos, fondai. Lietuvoje garantijas sindikuotoms paskoloms verslui gali suteikti valstybės įsteigta įmonė „Invega“. Pirmoji tokia garantija sindikuotai paskolai buvo suteikta 2019 metais. „Invega“ smulkaus ir vidutinio verslo įmonėms gali pasiūlyti ir pasidalintos rizikos paskolas pagal numatytas priemonės sąlygas.

Dėl sindikuotos paskolos galima kreiptis į vieną kredito įstaigą, kuri, verslo klientui išreiškus poreikį, gali surasti partnerius sindikuotos finansavimo sutarties pasirašymui. Dažniausiai apie sindikuotos paskolos galimybę kalbama tik tuomet, kai įprasta vienos kredito įstaigos siūloma verslo paskola nėra pakankama verslo projekto finansavimo poreikiui patenkinti.

Didžiausi Lietuvoje suteiktų sindikuotų paskolų pavyzdžiai yra susiję su naujų „Akropolio“ prekybos centrų statyba. Būtent „Akropolis“ buvo pirmosios sindikuotos paskolos Lietuvoje gavėjas. Paskolos suma siekė 185.350 mln. eurų (640 mln. litų). Praėjusiais metais „Akropolis“ taip pat gavo 159.5 mln. eurų sindikuotą paskolą, kurią dalinai finansavo „Swedbank“ ir kuri bus dalinai panaudoti ankstesnės paskolos refinansavimui.

„Linas Agro“ praėjusiais metais taip pat gavo 170 mln. eurų dydžio sindikuotą paskolą. Ją finansavo „Swedbank“, SEB bei Credit Suisse bankai.

„Agrochema“ kiek anksčiau – 2020 metais – yra gavusi 100 mln. eurų dydžio sindikuotą paskolą. Ją koncernui suteikė „Luminor“ bei SEB bankai.

Greitieji kreditai internetu - TOP 20 bendrovių | VisiKreditai.lt
Logo