Būsto paskola jaunai šeimai

Jaunos šeimos gali pretenduoti į finansinę valstybės paramą įsigyjant pirmąjį būstą su būsto paskola. Šiuo metu prieinamos dviejų tipų valstybės subsidijos: Valstybės iš dalies kompensuojama būsto paskola ir Būsto paskola su valstybės paskata pirmajam būstui įsigyti regionuose.

Ši finansinė paskata yra reglamentuojama Lietuvos Respublikos finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo bei Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms teikimo organizavimo tvarkos aprašu. 2023 metais yra numatyta 8 mln. eurų dydžio fondas finansinės paskatos įgyvendinimui.

Subsidijai yra taikomi įvairūs reikalavimai, todėl jaunos šeimos, norinčios gauti būsto paskolą lengvatinėmis sąlygomis (pvz. be pradinio įnašo, kuris gali būti kompensuotas subsidijos), turėtų gerai susipažinti su keliamais reikalavimais ir subsidijos gavimo eiga.

Būsto paskola su valstybės paskata pirmajam būstui įsigyti

Ši finansinė paskata (subsidija) yra taikoma jaunoms šeimoms iki 36 metų pirmąjį būstą įsigyjant regionuose. Teritorijų sąrašas yra nuolatos atnaujinamas. Šiuo metu tokia valstybės parama yra teikiama įsigyjant būsto tose teritorijose, kuriose kvadratinio metro normatyvinė vertė yra bent 65 procentais mažesnė už nustatytą didžiausią normatyvinę kvadratinio metro vertę visoje Lietuvoje. Atsižvelgiant tai, 2023 metais valstybės parama yra prieinama tik tose regionuose, kurių būsto kvadratinio metro normatyvinė vertė neviršija 997.08 eurų.

Subsidija gali būti suteikiama būsto kredito pradiniam įnašui padengti arba kredito daliai apmokėti. Tai reiškia, kad jauna šeima gali gauti būsto paskolą be pradinio įnašo, jei valstybės teikiama subsidija yra pakankamo dydžio, kad jį kompensuotų. Šią būsto paskolą su valstybės parama galima panaudoti tiek gyvenamosios paskirties būstui įsigyti, tiek naujam būstui statyti. Būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama subsidija, negali būti didesnė nei 87 000 EUR.

Valstybės paskata pirmajam būstui įsigyti siekia 15-30% paskolos sumos, atsižvelgiant į šeimos dydį:

  • šeimai be vaikų yra taikoma 15% subsidija;
  • šeimai, auginančiai 1 vaiką – 20%;
  • šeimai, auginančiai 2 vaikus – 25%;
  • šeimai, auginančiai 3 ir daugiau vaikų – 30%.

Šeimai pagausėjus po subsidijos gavimo, ji gali būti perskaičiuojama pagal numatytą algoritmą.

Kas gali gauti būsto paskolą su valstybės parama?

Būsto paskolą su valstybės paskata pirmajam būstui įsigyti regionuose pretenduoja gauti jaunos šeimos, kurios atitinka Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme pateiktą apibrėžimą.

Be amžiaus apribojimų, šeima, norinti gauti paramą privalo:

  • neturėti ir nebūti turėjusi nuosaybės teisių į gyvenamąjį būstą, išskyrus atvejus, kai būsto naudingasis plotas vienam asmeniui neviršija 14 kvadratinių metrų arba jei būstas yra nusidėvėjęs daugiau nei 60 proc.

Daugiau informacijos ieškokite Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos puslapyje.

Valstybės iš dalies kompensuojamas būsto kreditas

Valstybės iš dalies kompensuojamą būsto paskola yra subsidija, skirta jaunoms šeimoms iki 36 metų. Kitaip nei valstybės paskata pirmam būstui įsigyti, ši subsidija nėra skirta tik būstui regionuose įsigyti. Subsidija siekia 10-20% paskolos sumos.

Šis kreditas gali būti panaudojamas ne tik būsto įsigijimui ar statymui, bet ir jo rekonstrukcijai.

Kas gali gauti valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą?

Valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą pretenduoja gauti jaunos šeimos, kurios atitinka Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme pateiktą apibrėžimą.

Tačiau skirtingai nei būsto paskola su valstybės paskata pirmajam būstui įsigyti, valstybės iš dalies kompensuojamam būsto kreditui yra taikomi reikalavimai grynosioms metinėms pajamoms ir turimam turtui. Tai reiškia, kad šeima, norinti gauti šią subsidiją, privalo neviršyti atitinkamų pajamų ir turto, priklausomai nuo šeimos dydžio.

Valstybės subsidija gali būti skirta, jei:

  • 2-3 asmenų šeimos grynosios metinės pajamos neviršija 148 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžių ir turtas – 262 VRP dydžių;
  • 4-5 asmenų šeimos grynosios metinės pajamos – 178 VRP dydžių ir turtas – 349 VRP dydžių;
  • 6 ir daugiau asmenų šeimos grynosios metinės pajamos vienam asmeniui – 30 VRP dydžių ir turtas vienam asmeniui – 83 VRP dydžių.
Greitieji kreditai internetu - TOP 20 bendrovių | VisiKreditai.lt
Logo