Kas yra kredito istorija ir kaip ją pagerinti?

Kredito istorija ir kredito reitingas

Kredito istorija yra svarbus, bet iki galo nesuprastas finansinio gerbūvio rodiklis. Tai, kad žmonės rodo didelę paklausą paskoloms su bloga kredito istorija tik parodo, kad tikrai yra žmonių, kurie turi blogą kredito istoriją.

Kredito istorija dažniausiai tiesiogiai neįtakoja galimybių pasiskolinti. Yra kredito davėjų, kurie tam teikia didesnę reikšmę ir atsisako paskolinti, jei asmens kredito istorija yra per daug prasta. Tačiau daugumai paskolų davėjų kredito istorija nėra pats reikšmingiausias kriterijus sprendžiant dėl atsakymo į paskolos prašymą, nors ir gali turėti įtakos jūsų finansavimo sąlygoms. Bent jau kalbant apie mažesnės vertės vartojimo paskolas.

Jei kalbėsime apie didesnės vertės paskolas, tuomet kredito istorija gali turėti didesnę reikšmę ir įtaką.

Bet gera kredito istorija niekada nepakenks. Ji yra įtakojama keleto veiksnių, kuriuos aptarsime šiame straipsnyje. Jei norite pasitikrinti savo kredito istoriją, tą galite padaryti čia: https://www.manocreditinfo.lt.

Kas yra kredito istorija?

Kredito istorija ir jos ataskaita yra dokumentas, kuris leidžia matyti asmens finansinę situaciją. Joje yra kaupiami pastarųjų dešimties metų duomenys, susiję su asmens įsipareigojimais. Šis dokumentas yra aktualiausias kreditoriams, kurie nori įsitikinti potencialaus paskolos gavėjo galimybės vykdyti įsipareigojimus ir grąžinti paskolą laiku.

Tačiau kredito istorija vadovaujasi ir kitos įstaigos, kurioms yra aktuali asmens finansinė padėtis. Tai yra įmonės, kurios sudaro ilgalaikę sutartį su privačiais klientais: telekomunikacijų, lizingo įmonės ir pan.

Prieš sudarant sutartį, įmonė pasinaudos galimybe gauti asmens kredito istorijos ataskaitą, kurią sudaro tokios dalys:

  • Kredito reitingas, kuris, atsižvelgiant į asmens finansinės padėties visumą, įvertina tikimybę, kad asmuo vėluos vykdyti savo įsipareigojimus ilgiau nei 90 dienų;
  • Turimi įsipareigojimai ir mėnesio kredito įmokų dydis;
  • Pradelsti mokėjimai, kurie į kredito istorijos ataskaitą patenka, jei su teikėju vėluojama atsiskaityti ilgiau nei 30 dienų;
  • Pradelstų mokėjimų istorija, kai buvo vėluojama mokėjimus atlikti praeityje;
  • Įstaigų domėjimasis asmens kredito istorija praeityje;
  • Sąsajos su verslu, kur įvardijama savininkystės ar vadovavimo faktai.

Kaip galite matyti, kredito istorija parodo visapusišką asmens finansinę padėtį bei jos istorija. Todėl svarbu suprasti, kad tai nėra susiję vien tik su paskolomis: kredito istorija yra įtakojama net tokių elementarių dalykų, kaip sąskaitos už telefoną apmokėjimų. Trumpai tariant, bet kas, kas yra susiję su jūsų finansis ir bet kokiais finansiniais įsipareigojimais, keliauja į jūsų kredito istoriją ir įtakoja jūsų kredito reitingą.

Iš to taip pat galite susidaryti preliminarų vaizdą apie tai, kas įtakoja kredito istoriją. Taip pat galite susipažinti su mitais apie kredito istoriją.

Kas įtakoja kredito istoriją?

Kredito istorija yra įtakojama daug didesnio skaičiaus veiksnių, nei tik paskolų ir panašių įsipareigojimų vykdymo (pvz. lizingo). Bet kokios sutartys su paslaugos teikėju atsispindės jūsų kredito istorijoje ir tiesiogiai įtakos tiek ją, tiek svarbiausią kredito reitingą.

Pradelsti mokėjimai ir įsiskolinimai

Vienas labiausiai kredito istoriją ir kredito reitingą įtakojančių faktorių yra pradelsti mokėjimai. Jie yra apibrėžiami kaip ilgiau nei 30 dienų vėluojantys mokėjimai. Dar didesnę įtaką ir reikšmę turi ilgiau nei 90 dienų vėluojantys mokėjimai.

Paskolos turintiems pradelstų mokėjimų gali būti ir nesuteiktos, jei kredito davėjas įvertins, kad tokių mokėjimų pastaruoju metu ir per pastaruosius 10 metų paprasčiausiai buvo per daug. Tas pats galioja ir įsiskolinimams, nes turimi įsipareigojimai ir jų santykis su gaunamomis pajamomis – dar vienas įtakingas veiksnys.

Kuo seniau tokie mokėjimai ir įsiskolinimai buvo – tuo mažesnę įtaką jie turės. Todėl vengdami pradelstų mokėjimų jūs išvengsite didžiausią neigiamą įtaką kredito istorijai darančių veiksnių.

Greitieji kreditai

Gali susidaryti įspūdis, kad jei pasiskolinote iš greitųjų kreditų bendrovės ir kreditą grąžinote laiku, be pradelstų mokėjimų, tai turės teigiamą įtaką jūsų kredito istorijai.

Tačiau realybė yra tokia, kad vien greitųjų kreditų bendrovės domėjimasis jūsų finansais rimtesnių kreditorių gali būti traktuojamas kaip neigiamas dalykas. Neva, greitieji kreditai parodo jūsų negebėjimą tvarkytis su savo finansais.

Savaime suprantama, kad tai neigiamą įtaką turi tik tuomet, kai ieškote ne greitojo vartojimo kredito, bet didesnės paskolos, pvz. būstui įsigyti.

Todėl vengdami greitųjų kreditų jūs taip pat galėsite išvengti savo kredito reitingo pablogėjimo, kuris gali įtakoti stambesnių paskolų sąlygas.

Sutuoktinio kredito istorija

Mažai žinomas faktas, bet skolinantis didesnes sumas ir ilgesniam laikotarpiui, paskolos davėjas gali atsižvelgti ir į jūsų sutuoktinio finansinę situaciją.

Tai reiškia, kad jūsų sutuoktinio kredito istorija irgi gali būti faktoriumi kreditoriui priimant sprendimą dėl sutikimo išduoti paskolą.

Tačiau galiausiai reikia paminėti, kad įtakoti kredito istoriją ir kredito reitingą tiesiogiai yra sudėtinga. Paprasčiausias būdas tą padaryti – tiesiog sėkmingai vykdyti visus savo įsipareigojimus, nevėluoti atlikti įmokas ir neprikaupti daug brangių kreditų, kurie pavirsta skolomis ir įsiskolinimais.

Pasidalinkite savo patirtimi

Palikite komentarą

Greitieji kreditai internetu - TOP 20 bendrovių | VisiKreditai.lt
Logo