Palūkanų normos

Palūkanų norma – paskolos davėjui mokamas mokestis už pasiskolintų pinigų naudojimą. Žemiau pateikiamos vartojimo ir būsto paskolų palūkanų normos, taip pat terminuotojų indėlių ir tarpbankinės (EURIBOR) palūkanų normos.

Aukščiau lentelėje nurodyta vidutinė palūkanų norma neturėtų būti painiojama su bendra vartojimo kredito kainos metine norma (BVKKMN). Pastaroji yra taikoma vartojimo kreditams ir nurodo bendrą kredito kainą, įskaitant palūkanas ir kitus susijusius mokesčius.

Čia taip pat reikėtų atkreiptį dėmesį į skirtumus tarp nominalios ir realios palūkanų normos. Nominalioji palūkanų norma – norma, kuri yra užfiksuota paskolos ar indėlio sutartyje ir kuri yra faktiškai mokama. Realioji palūkanų norma – norma, kuri apskaičiuojama atsižvelgiant į infliaciją ir pinigų perkamąją galią. Ji apskaičiuojama iš nominaliosios palūkanų normos atimant infliaciją.

Infliacijai esant aukštesnei už nominaliąją palūkanų normą, realioji palūkanų norma gali būti neigiama. Tai reiškia, kad į banko sąskaitą padėjus indėlį, galutinė jo indėlio (įneštos sumos ir gautų palūkanų) perkamoji galia bus mažesnė nei padėto indėlio.

Vartojimo kreditų palūkanų normos

Vartojimo kredito davėjasMetinė palūkanų norma
FjordbankNuo 2.7%
BigbankNuo 4.9%
Šiaulių bankasNuo 4.9%
Paskolų klubasNuo 5%
SavyNuo 5%
VivusNuo 5%
MokilizingasNuo 5.9%
TFBankNuo 7%
GF bankasNuo 9.9%
FinbeeNuo 15%

Indėlių palūkanų normos

Šiuo metu terminuotojų indėlių palūkanų norma svyruoja nuo 0.1% iki 3.6% priklausomai nuo kredito įstaigos ir indėlio termino. Žemiau pateikiama didžiausia šiuo metu galima metinė terminuotojo indėlio palūkanų norma visose kredito įstaigose (bankuose ir kredito unijose):

1 mėn.0.6%
3 mėn.2.3%
6 mėn.2.3%
9 mėn.2.6%
12 mėn.2.9%
18 mėn.3.0%
24 mėn.3.1%
36 mėn.3.5%
48 mėn.3.5%
60 mėn ir ilgiau3.6%

Vidutiniškai, didesnes terminuotojų indėlių palūkanas siūlo kredito unijos. Minimali įnašo suma svyruoja nuo 86.89 iki 500 EUR.

Tarpbankinė palūkanos norma – EURIBOR

EURIBOR (angl. European Interbank Offered Rate) yra palūkanų normos, kuriomis bankai Europoje yra pasirengę skolinti eurais kitiems bankams. Tai viena iš Europoje aktualiausių trumpalaikio skolinimo tarpbankinių palūkanų normų. Kita Europoje dažnai naudojama norma – LIBOR (angl. London Interbank Offered Rate). Lietuvoje aktualesnė EURIBOR palūkanų norma, nes ji tiesiogiai įtakoja būsto paskolų kainą. Lietuvoje būsto paskolų palūkanų normą sudaro EURIBOR + banko pelno marža.

EURIBOR dydis yra tiesiogiai įtakojamas bazinės palūkanų normos. Bazinė palūkanų norma – mažiausiai pinigų skolinimosi kaina, kurią nustato centrinis bankas. Tai yra norma, kurią bankai moka centriniam bankui, norėdami iš jo pasiskolinti lėšų.

Šiuo metu EURIBOR dydžiai yra tokie:

1 savaitės EURIBOR1.904%
1 mėnesio EURIBOR1.970%
3 mėnesių EURIBOR2.334%
6 mėnesių EURIBOR2.843%
12 mėnesių EURIBOR3.332%
Visi EURIBOR dydžiai kinta kiekvieną dieną, todėl naujausių rodiklių ieškokite: https://www.emmi-benchmarks.eu/benchmarks/euribor/rate/

Informacija atnaujinta: 2023-01-18.

Greitieji kreditai internetu - TOP 20 bendrovių | VisiKreditai.lt
Logo