Paskolos mokesčiai: kokie jie?

Kitaip nei populiaru manyti, kredito kaina nesusideda vien tik iš palūkanų. Dažnai palūkanos gali sudaryti net mažesnę dalį bendros kredito kainos, palyginus su kitais kreditavimo sutartyje numatytais ir paslaugai taikomais mokesčiais. Būtent todėl kredito davėjai privalo kredito kainą nurodyti BVKKMN, išreiškiant ją metiniu procentų dydžiu.

Šiame įraše supažindinsime jus su dažniausiai kreditorių taikomais mokesčiais greitiesiems kreditams ir vartojimo paskoloms, paaiškinsime kodėl, kokiais atvejais ir kaip jie taikomi.

Paskolos sutarties sudarymo mokestis

Tai – vienkartinis mokestis, kuris yra taikomas sudarant paskolos sutartį su kredito davėju. Jis gali būti fiksuotas arba proporcingas paskolos sumai. Įprastai sutarties sudarymo mokestis nesudaro reikšmingos kredito kainos dalies. Tačiau jei šio mokesčio dydis yra fiksuotas, jis visada sudarys didesnę mažesnės paskolos proporciją.

Kreditavimo sutarties sudarymo mokestį taiko tik dalis kredito davėjų.

Paskolos administravimo mokestis

Tai – mėnesinis mokestis, kuris, kartu su palūkanomis, dažniausiai sudaro didžiausią kredito kainos dalį. Jis yra mokamas už kreditavimo sutarties administravimą ir priežiūrą, įmokų surinkimą, savitarnos sistemos palaikymą ir kitas su sutarties vykdymu susijusias kredito davėjo teikiamas paslaugas. Jis yra paskaičiuojamas ir mokamas kiekvieną mėnesį. Beveik visada jis yra išreiškiamas procentiniu dydžiu nuo paskolos sumos.

Mėnesinį paskolos administravimo mokestį taiko beveik visi kredito davėjai.

Kreditingumo vertinimo mokestis

Kiekvienas kreditorius, vadovaudamasis Vartojimo kredito įstatymu ir privalomosiomis Lietuvos banko nuostatomis, turi atlikti kiekvieno kredito paraiškos teikėjo kreditingumo vertinimą. Išimtinais atvejais gali būti taikomas vienkartinis kreditingumo vertinimo ar kredito reitingo priskyrimo mokestis.

Kredito registracijos mokestis

Tai – vienkartinis, simbolinis mokestis, taikomas tapatybės patvirtinimo tikslais kredito gavėjui teikiant kredito paraišką ir/ar registruojantis prie kreditoriaus savitarnos sistemos. Beveik visada tai yra vieno cento mokestis, skirtas patvirtinti paraiškos teikėjo tapatybę ir susijusią banko sąskaitą.

Atsiradus ir paplitus kitiems tapatybės patvirtinimo būdams (SMART-ID, mob. parašas ir kt.), yra nesudėtinga gauti kreditą be registracijos mokesčio, pasirinkus kitą tapatybės patvirtinimo būdą, jei tokią galimybę numato kredito davėjas. Šis paraiškos pildymo mokestis nėra grąžinamas.

Palūkanos

Formaliai palūkanos nėra mokestis, bet kaina, kurią paskolos gavėjas moka už pasiskolintų pinigų naudojimą. Palūkanų norma yra išreiškiama mėnesiniu arba metiniu procentų dydžiu. Palūkanos yra mokamos kiekvieną mėnesį kartu su kitais mėnesiniais mokesčiais, nebent sutarties sąlygos numato kitaip (pvz. kredito be palūkanų atveju).

Paskolos atidėjimo mokestis

Kai kurie kredito davėjai numato galimybę tam tikromis aplinkybėmis ir pagal tam tikras sąlygas atidėti paskolos mokėjimą. Jei tokia galimybė yra numatyta pasirašytoje kredito sutartyje, dažniausiai ji bus apmokestinama paskolos atidėjimo mokesčiu, kuris taip pat yra numatomas toje pačioje sutartyje.

Sutarties sąlygų keitimo mokestis

Kai kurie kreditoriai taip pat numato galimybę pakeisti tam tikras kredito sutarties sąlygas. Dažniausiai tai yra kredito mokėjimo datos keitimas, tačiau taip pat gali būti keičiamos ir kitos sutarties sąlygos ir nuostatos.

Pažymos išdavimo mokestis

Dažniausiai įvairius su įsipareigojimais ar mokėjimais susijusius išrašus galima sugeneruoti ir parsisiųsti kredito davėjo savitarnos sistemoje internetu. Tais atvejais, kai reikalingas kredito davėjo sugeneruotas ir pasirašytas išrašas ar pažyma (sąskaitos išrašas, patvirtinimas apie įvykdytą pavedimą, pavedimo kopija, pažyma apie suteiktus ar grąžintus kreditus ir kt.), kreditorius gali taikyti vienkartinį mokestį kiekvienai išduotai ir/ar pasirašytai pažymai ar išrašui.

Permokos grąžinimo mokestis

Jei dėl paskolos gavėjo kaltės yra atliekamas didesnis nei numatyta pavedimas kredito davėjui ir reikalingas permokos grąžinimas, kreditorius gali taikyti permokos grąžinimo mokestį.

Delspinigiai

Delspinigiai yra pavėluotų mokėjimu atveju taikomos netesybos. Maksimalus leistinas ir beveik visų vartojimo kredito davėjų Lietuvoje taikomas delspinigių dydis yra 0.05 proc. per dieną nuo bendros pradelstos mokėjimų sumos. Delspinigiai gali būti skaičiuojami ne ilgiau nei 180 dienų.

Pagrindinius kiekvieno kredito davėjo taikomus mokesčius galite rasti kiekvienoje „Visi Kreditai“ apžvalgoje.

Greitieji kreditai internetu - TOP 20 bendrovių | VisiKreditai.lt
Logo