Patarimai imant būsto paskolą

Dažnas lietuvis nuosavo būsto pirkimą finansuoja būsto paskolos pagalba. Tačiau tai yra ilgalaikis ir brangus įsipareigojimas, kurio prisiėmimas reikalauja kruopštaus pasiruošimo. Todėl jei ketinate imti būsto paskolą, jums bus aktualūs šie dažniausiai ekspertų siūlomi patarimai imant būsto kreditą.

Įvertinkite savo finansę padėtį

Kiekvienai būsto paskolai gauti Lietuvoje reikalingas pradinis įnašas. Kone visos paskolas būstui įsigyti išduodančios įstaigos reikalauja, kad paskolos gavėjas turėtų bent 15% būsto vertės pradinį įnašą. Todėl prieš imant būsto paskolą, įvertinkite savo galimybes sukaupti reikiamo dydžio pradinį įnašą bei tokių išlaidų įtaką jūsų santaupoms ir bendrai finansinei padėčiai.

Būsto paskola taip pat įpareigoja jos gavėją kiekvieną mėnesį nuosekliai mokėti paskolos įmokas. Todėl svarbu įvertinti savo galimybes suderinti kasmėnesinius mokėjimus bankui, būsto mokesčius (komunalinius mokesčius, NT mokesčius ir t.t.), įrengimo ar remonto išlaidas ir pragyvenimo bei kitas būtinąsias išlaidas. Tam tikslui rekomenduojama įvertinti ne tik gaunamų pajamų dydį, bet ir jų tvarumą. Taip pat būtinai atsižvelkite į išlaidas, kurių gali reikėti būsto įrengimui ar remontui. Jei reikia, įsivertinkite savo galimybes gauti papildomą būsto remonto paskolą.

Taip pat būtina susipažinti su Lietuvos banko parengtais Atsakingo skolinimosi nuostatais.

Pasirinkite tinkamą būstą

Natūralu, kad dažniausiai norima įsigyti naujos statybos nuosavą būstą. Be kitų privalumų, tai dažnai yra energetiškai efektyvesnis sprendimas, sąlygojantis mažesnes komunalines išlaidas. Tačiau būtina įvertinti ar jūsų finansinės padėtis ir perspektyvos suteikia pagrindą tokio būsto įsigijimui. Pavyzdžiui, reikia turėti omenyje, kad naujos statybos būstą dažniausiai gali reikėti įsirengti, kas gali pareikalauti nemažų išlaidų.

Tuo tarpu senos statybos būstas gali ne tik pareikalauti mažesnio įrengimo ar remonto išlaidų, bet taip pat būti gerokai pigesnis. Todėl vertinant savo situaciją niekada neatmeskite senesnės statybos būsto įsigijimo perspektyvos ir atsakingai ją įvertinkite.

Įvertinkite ekonominę situaciją, infliaciją bei palūkanų normą

Nekilnojamojo turto kainos nuolat keičiasi. NT kainos pokyčiai priklauso nuo įvairių veiksnių: NT pasiūlos ir paklausos, bendros ekonominės situacijos, infliacijos ir palūkanų normų.

Kartais gali būti verta neskubėti imti būsto paskolos, jei ekonominė situacija nėra palanki ar yra susidaręs NT kainų burbulas. Pavyzdžiui, jei ekonominė situacija yra neapibrėžta, auga infliacija ir palūkanų normos, o ekspertai kalba apie galimą NT kainų kritimą, gali būti verta palaukti, kol situacija pasidarys aiškesnė.

Taip pat svarbu atsižvelgti į palūkanų normos pokyčius bei atsakingai pasirinkti paskolą su fiksuotomis ar kintamosiomis palūkanomis.

Įvertinkite savo gyvenimo būdą

Būsto paskola gali būti netinkamas sprendimas, jei nesate tvirtai apsisprendę dėl sėslaus gyvenimo būdo. Jei kelių metų eigoje ketinate keisti gyvenamąją vietą ar išvykti gyventi į kitą šalį, būsto paskola gali apriboti jūsų veiksmų laisvę. Būsto kreditą imkite tik tuo atveju, jei esate įsitikinęs, kad galimi gyvenimo būdo pokyčiai nesudarys kliūčių paskolos grąžinimui.

Kreipkitės į kelis paskolos davėjus

Imant būsto kreditą rekomenduojama kreiptis į kuo daugiau būsto paskolos davėjų. Jūsų kreipimasis ar paraiškos pateikimas neįpareigoja jūsų sutikti su siūlomimis kreditavimo sąlygomis ir pasirašyti sutarties. Tačiau tai leidžia tiksliau įvertinti skirtingų kredito įstaigų siūlomas sąlygas, palyginti jas tarpusavyje ir pasirinkti geriausias.

Pateikiami kredito įstaigų pasiūlymai leidžia būsto paskolos sąlygų palyginimą atlikti daug tiksliau, nei lyginant sąlygas naudojantis būsto paskolos skaičiuoklėmis. Jos nurodo tik preliminarias ir standartines sąlygas. Tačiau realios paskolos sąlygos priklauso nuo daugybės veiksnių, kuriuos įvertina kiekviena kredito įstaiga.

Nepamirškite kredito unijų

Įprasta dėl būsto paskolos kreiptis į didžiausius Lietuvos bankus: Swedbank, SEB, Luminor, Šiaulių banką ar Citadele. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad bankai nėra vienintelės įstaigos, galinčios išduoti būsto kreditą.

Finansuoti būsto įsigijimą gali ir kredito unijos bei kiti į Viešąjį kredito davėjų sąrašą Lietuvos banko įtraukti juridiniai asmenys. Todėl lyginant būsto finansavimo sąlygas ir ieškant geriausio būsto paskolą galinčio suteikti kredito davėjo, rekomenduojama kreiptis ir į kredito unijas.

Derėkitės dėl geresnių sutarties sąlygų

Kredito įstaigos gali pateikti sąlygas, kurios jums nebus finansiškai priimtinos. Tačiau neskubėkite tokio pasiūlymo iš karto atsmesti. Žinokite, kad įprasta praktika dėl geresnių būsto kredito sąlygų su kredito davėju derėtis. Kai kuriais atvejais derybos gali privesti prie tokių sutarties pokyčių, kurie nepatrauklią sutartį paverčia patrauklia.

Jei reikia, pasinaudokite paskolos brokerių paslaugomis

Būsto paskolos gavimo procesas gali būti painus ir sudėtingas. Jį sudaro daug žingsnių, dalis kurių gali pareikalauti daug laiko ir pastangų. Tačiau žinokite, kad visada galite pasinaudoti paskolų brokerių siūlomimis paslaugomis. Priklausomai nuo susitarimo, brokeris (tarpininkas) gali pasirūpinti visa paskolos gavimo eiga, nuo dokumentų pateikimo iki derybų ir sutarties sąlygų įvertinimo bei palyginimo.

Neskubėkite priimti sprendimo

Jūsų pateiktas prašymas finansavimui gauti ir banko pateiktas pasiūlymas jūsų neįpareigoja su juo sutikti ir kaip nors juridiškai jam įsipareigoti. Todėl neskubėkite priimti sprendimo. Kruopščiai išanalizuokite sutarties sąlygas, jas palyginkite bei ieškokite atsakymų į jums rūpimus klausimus. Skuboti ir neapgalvoti sprendimai imant būsto kreditą – viena dažniausiai daromų klaidų.

Atminkite, kad gavę banko pasiūlymą, jį priimti galite per 30 dienų nuo jo pateikimo. Visą šį laikotarpį pasiūlymas bus aktyvus.

Taip pat kviečiame susipažinti su Lietuvos banko ekspertų parengta video medžiaga, kurioje pristatomi 5 patarimai imant būsto paskolą:

Greitieji kreditai internetu - TOP 20 bendrovių | VisiKreditai.lt
Logo