Skirtumai tarp trumpalaikių ir ilgalaikių paskolų

Jeigu jums kada nors yra tekę pasiskolinti daugiau nei kartą, turbūt žinote, kad paskolos dažnai skirstomos į trumpalaikes ir ilgalaikes. Skirtumai tarp jų – milžiniški. Skiriasi ne tik pačios paskolos, bet ir jas siūlantys kreditoriai, kurie dažnai specializuojasi tik į vienos arba kitos kategorijos skolinimą. Tik patys didžiausi kreditoriai gali sau leisti savo klientams pasiūlyti visą šių paslaugų spektrą.

Šiame straipsnyje jus supažindinsime su trumapalaikėmis ir ilgalaikėmis paskolomis ir esminiais skirtumais tarp jų.

Kas yra trumpalaikės paskolos?

Tai – dažniausiai pasitaikančios ir didžiausią paklausą turinčios paskolos. Kaip ir sako jų pavadinimas, jos yra išduodamos trumpesniam laikotarpiui. Bet pradžiai reikėtų paminėti, kad nesvarbu ar mes juos vadinsime trumpalaikėmis paskolomis ar trumpalaikiais kreditais, tai esmės tikrai nekeičia. Šios sąvokos yra naudojamos kaip sinonimai vienas kitam. Tas pats ir ilgalaikio skolinimo atveju.

Trumpalaikės paskolos

Teisiškai nėra apibrėžtas laiko terminas, kuriam paskolinus taikoma trumpalaikės ar ilgalaikės paskolos sąvoka. Net ir praktikoje šių sąvokų apibrėžimas nėra itin griežtas.

Nepaisant to, dažniausiai trumpalaike paskola yra laikomos tos paskolos, kurių sutartis negalioja ilgiau nei porą metų. Kituose kontekstuose, taip apibrėžiamos tik keliems mėnesiams sudaroma paskolos sutartis. Todėl pati ryškiausia taip apibrėžiama skolinimo forma – greitieji kreditai.

Tačiau ir daug kitų skolinimo formų yra priskiriami trumpalaikėms paskoloms. Tai – ir paprastas lizingas, ir autolizingas, ir kitos vartojimo paskolos.

Esminis tokių paskolų skiriamasis bruožas – paprastos sąlygos joms gauti. Tą galite pamatyti susipažinę su reikalavimais, kurie yra taikomi norint gauti greitą kreditą.

Iš to natūraliai kyla ir kitas skiriamasis bruožas – pakankamai nedidelės paskolos sumos, kurios retai būna didesnės nei keli tūkstančiai eurų.

Kas yra ilgalaikės paskolos?

Ilgalaikės paskolos

Visiška priešingybė yra ilgalaikės paskolos, kurios yra daug išskirtinesnės ir turi daug daugiau reikalavimų kiekvienam norinčiam ją gauti. Ne tik dėl taikomų standartų, bet ir dėl pakankamai ribotos pasiūlos jas gauti daug sunkiau.

Ryškiausia tokio skolinimosi formų – būsto paskolos. Tai – dažniausiai bent dešimčiai metų sudaroma paskolos sutartis, kurios suma gali būti didesnė nei šimtas ar keli šimtai tūkstančių eurų.

Tai nėra vienintelės ilgalaikės paskolos, nors ir labiausiai žinomos bei ko gero paklausiausios dėl visuotinio būsto poreikio, ypač tarp viduriniosios klasės atstovų.

Kiti tokios skolinimo formos pavyzdžiai: kai kurios paskolos automobiliui (jei jo vertė yra pakankamai aukšta) bei didesnės vertės kitų pirkinių finansavimas.

Tačiau nereikėtų galvoti, kad visos didesnės vertės paskolos neišvengiamai bus ilgalaikės. Pavyzdžiui, verslo paskolos, nors jų vidutinė vertė būna gerokai didesnė nei vartojimo kredito, būna išduodamos trumpam laikotarpiui (pvz. apyvartinės lėšos vienam verslo ciklui).

Užstato klausimas

Šias paskolas tarpusavyje galima atskirti remiantis paskolos suma ir skolinimo laikotarpiui. Bet kartais jos atskiriamos ir vienu esminiu kriterijumi – užstatu.

Būtent užstato klausimas gali padėti geriau suprasti skirtumą tarp trumpalaikių ir ilgalaikių paskolų. Paskolos be užstato pagal nutylėjimą yra laikomis trumpalaikėmis, o tos, kurios reikalauja užstato – ilgalaikėmis.

Beveik visais atvejais jums nereikia palikti fizinio užstato ar užstatyti bet kokį kitą jau jūsų nuosavybėje turimą turtą. Dažniausiai kaip užstatas yra paliekama tai, ką ir finansuoja paskola.

Būsto paskolos atveju, kaip užstatas kreditoriaus nuosavybėje yra paliekamas pats įsigyjamas būstas. Paskolos automobilio atveju – įsigyjamas automobilis. Tai reiškia, kad nuosabybės teisės į turtą iš esmės priklauso jums, tačiau grubiai pažeidžiant sutarties sąlygas, nuosavybės teisės yra perleidžiamos kreditoriui pagal sutartyje numatytą procesą ir sąlygas.

Kiti skirtumai tarp šių paskolų

Yra ir kitų skirtumų tarp šių skolinimo formų. Viena tokių – kas tas paskolas išduoda.

Natūralu, kad didžiąją dalį trumpalaikių paskolų išduoda greitų vartojimo kreditų bendrovės. Geriausią jų ir visas siūlomas sąlygas galite rasti pagrindiniame „Visikreditai.lt“ puslapyje. O daugiau apie tokių kreditorių vertinimo kriterijus galite paskaityti čia.

Tačiau trumpalaikes paskolas išduoda ir kiti, stambesni kreditoriai, kaip antai bankai ir kredito unijos. Pavyzdžiui toli ieškoti nereikia, pvz. Luminor banke galite rasti visų formų paskolų.

Vienas iš naujesnių abi skolinimo formas apimančių kreditorių – tarpusavio skolinimo platformos. Jose, kaip ir stambesniose finansinėse organizacijose, yra patenkinami įvairių klientų poreikiai. Taip pat skolinama ne tik privatiems, bet ir verslo klientams.

Dar vienas skirtumas – laiduotojo klausimas. Nors laiduotojas gali pagelbėti net ir trumpalaikių paskolų atveju (net jei ne greitų kreditų), dažniau jis visgi yra pasitelkiamas, kai norima pasiskolinti ilgesniam terminui.

Tai – esminiai skirtumai tarp trumpalaikių ir ilgalaikių paskolų.

Greitieji kreditai internetu - TOP 20 bendrovių | VisiKreditai.lt
Logo